آبگرمکن‌های خورشیدی

بازدید: 164 بازدید

 

انواع آبگرمکن های خورشیدی

از زمان اختراع دستگاه‌های آبگرمکن خورشیدی حدود صد سال می‌گذرد. اما تکنولوژی پوشش جاذب آبگرمکن‌های خورشیدی طی بیست سال اخیر به طرز چشم گیری پیشرفت کرده است. کلکتورهای آبگرمکن خورشیدی می‌توانند بیش از ۵۰ درصد انرژی دریافتی خورشید را ذخیره کنند. استفاده از انرژی خورشید می‌تواند جایگزین مناسبی برای مصرف سوخت‌های فسیلی در ساختمان‌ها باشد و یکی از موثرترین راههای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای به حساب می‌آید. استفاده از این انرژی پاک به دلیل رایگان بودن آن می‌تواند در کاهش هزینه‌های انرژی خانوارها تاثیر زیادی داشته باشد.

معرفی آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی با بهره گیری از انرژی تابشی خورشید تولید گرما می‌کند. از گرمای تولید شده در آبگرمکن‌های خورشیدی خانگی می‌توان برای تولید آبگرم حمام، گرمایش فضا حتی در سرمایش خورشیدی استفاده نمود. انرژی خورشید منبعی تجدیدپذیر و بی‌نهایت برای تامین انرژی و گرما است که برای رشد گیاهان و ادامه زندگی در کره زمین ضروری می‌باشد.

ساده‌ترین روش برای استفاده از انرژی تجدیدپذیر خورشید برای گرم کردن آب، قرار دادن یک تانک آب در معرض آفتاب است. با این کار حرارت جذب شده از تابش خورشید در بدنه تانک به آب منتقل شده و آب را گرم می‌کند. این کار اساس ایجاد آبگرمکن خورشیدی است که یک قرن پیش برای گرم کردن آب بوسیله انرژی خورشید مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این روش راندمان بسیار پایینی خواهد داشت، زیرا بدنه تانک بخش زیادی از انرژی گرمایی جذب شده را از دست می‌دهد. یکی از راهکارهای حفظ گرما در آبگرمکن‌های خورشیدی اولیه عایق‌کاری بدنه تانک و استفاده از شیشه در سطح بالایی آن بود.

دسته بندی آبگرمکن‌های خورشیدی

  • آبگرمکن‌های ترموسیفونی

با استفاده از سیکل طبیعی و بدون پمپ آب را به درون کلکتورهای خورشیدی به چرخش در می‌آورند و آن را گرم می‌کنند.

  • آبگرمکن‌های پمپ‌دار

با استفاده از یک پمپ، آب را به درون کلکتورها ارسال می‌کنند و با چرخش مداوم آن شروع به گرم کردن آب مخرن می‌کنند.

برای دانلود تحقیق آبگرمکن‌های خورشیدی بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود پاورپوینت آبگرمکن‌های خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی

دانلود پاورپوینت آبگرمکن‌های خورشیدی

ادامه مطلب