سه شنبه , تیر ۱۴ ۱۴۰۱

سایبورگ چیست

هاربینسون_ نخستین سایبورگ رسمی

کلمه سایبورگ مخفف کلمات سایبرنتیک و ارگانیسم است سایبرنتیک علم ارتباط ماشین با انسان است. این کلمه در دهه ۱۹۴۰ توسط نوربرت وینر به کار رفت. او و دانشمندان همکارش عقیده داشتند، در جامعه و در کارهایی که به صورت مکانیکی انجام می شود، ماشین باید جای انسان را بگیرد و انسان ها باید به کارهایی بپردازند که نیاز به خلاقیت و تفکر دارد. در اصل سایبورگ به انسانی گفته می شود که وسایلی نظیر مخزن اکسیژن، دریچه ی قلب مصنوعی یا پمپ انسولین، به عملکرد های بدنش کمک کنند یا آن ها را تحت کنترل داشته باشند.

نیل هاربیسون نخستین سایبورگ رسمی و مورد تأیید در دنیا محسوب می شود. نیل هاربینسون هنرمندی است که از بدو تولد بیماری کوررنگی مطلق دارد و در حقیقت نمی تواند هیچ رنگی را تشخیص دهد. او برای درک بهتر خود از رنگ ها دست به آزمایشاتی زد. در نهایت او و تیمش توانستند با استفاده از یک دوربین که به یک کلاه متصل بود و روی سر قرار می گرفت رنگها را به صورت ارتعاشات انتقال دهند. هاربینسون گیرنده این دستگاه را در کوله پشتی خود می گذاشت و همه جا می برد و به وسیله ی یک هدفون به فرکانس هایی که نوع رنگ را مشخص می کردند گوش می داد.در نهایت او تصمیم گرفت تا این گیرنده را در استخوان پس سری خود جای دهد و فرکانس ارسال شده توسط دوربین را به وسیله ی این گیرنده دریافت کند.

اعلام وجو د سایبورگها در میان روشنفکرا ن بحث هایی را بر انگیخته است. بسیاری از آن ها سایبورگ ها را تهدیدی علیه بشریت تلقی می کنند، زیرا ویژگی افکار ممکن است به خطر بیافتد و از میان رفتن ارزش های انسانی از پیامدها آ ن باشد. با این حال از آن جا که همیشه فناوری شمشیری دوسویه بوده است، جامعه بشری هم سود فراوانی از پیشرفت انسان ها می برد.

دانلود راهنمای کاربرد فناوری‌های نوین

دانلود

یک نظر

  1. با توجه به چیز هایی ک شنیدم ک از تراشه قراره استفاده بشه پس این تراشه در مغز افراد جای میگیره ک باعث میشه توانایی تفکر از انسان گرفته بشه یا به مرور اصلا استفاده نشه که این در مرور زمان و تکامل (طبق اینکه هرچیزی ک استفاده نشه دیگه به مرور ژنش بیان نمیشه ) بنابراین اونوقت نسل انسان به پستی نسل میمون ها شامپانزه ها و نخستی ها بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.